• WEBSITE
  • DONATE
  • ABOUT
    • STATEMENT OF PRINCIPLES
    • OUR BROCHURE
    • EVENTS
      • MORE EVENTS
      • CONCERTS
    • INITIATIVES
    • HOLIDAYS
    • NARRATIVES
      • MORE NARRATIVES ON RABBI BELIAK’S BLOG
    • BEIT
      • BEIT POLSKA
      • BEIT WARSZAWA
      • BEIT TROJMIASTO
      • BEIT CENTRUM KI TOV
    • PAST TOURS OF POLAND
    • NEWSLETTER ARCHIVE
  • CONTACT
  • UKRAINE
    • JANUSZ KORSZAK CHILDCARE CENTER SUPPORTING SPYNKA
    • IN THE MATTER OF UKRAINE – WEBINAR
    • SUITCASES OF LOVE: CHAPTER 1
    • SUITCASES OF LOVE: CHAPTER 2
    • UKRAINIAN REFUGEE AID UPDATES
    • INTERIM PLANS AND GUIDING PRINCIPLES
    • SPECIAL REPORT UKRAINIAN REFUGEE RELIEF AND BEIT POLSKA REDEVELOPMENT
  • BEIT POLSKA EVENTS
  • CLERGY CABINET BLOG
  • WEBINARS
    • Turning Points in Jewish History
  • STEP-BY-STEP
    • Turning Points in Jewish History; The First Class

Beit Polska Blog

FOSTERING A VIBRANT RENEWAL OF JUDAISM IN POLAND

logo - Beit Polska // Friends of Jewish Renewal in Poland
  • LATEST NEWSLETTER
  • ENGLISH SERMONS
  • POLISH SERMONS
  • CONGREGATIONAL HAPPENINGS
  • LIFECYCLE EVENTS
  • VISITING POLAND
You are here: Home / Polish Sermons / „Śmierć” Józefa

„Śmierć” Józefa

By Menachem Mirski PhD 12/10/2021 Leave a Comment Filed Under: Polish Sermons

Refleksja nad paraszą Wajigasz.

Photo of Menachem Mirski

     Menachem Mirski

[maxbutton id=”5″ url=”https://polishjewsreviving.org/the-death-of-joseph/” ] Od początku XX wieku średnia przewidywana długość życia nieustannie rosła, zwłaszcza na Zachodzie, ale nie tylko tam. Obecna średnia przewidywalna długość życia w USA to 78,9 lat, w porównaniu do 47 w roku 1900. Dzisiaj wzrost przewidywalnej długości życia to zjawisko występujące w skali światowej, pomimo oczywistych różnic zachodzących w tej kwestii w różnych krajach. W naszych czasach odnotowaliśmy bezprecedensowy postęp w naukach medycznych, dzięki czemu mamy o wiele większą kontrolę nad sprawami życia i śmierci niż nasi przodkowie.

Jednakże nasza możliwość kontroli tych kwestii nie jest ostateczna, i zapewne nigdy taką nie będzie. Pomimo znaczącego rozwoju, śmierć wciąż dotyka ludzi, którzy najmniej się jej spodziewają – młodych. Od zawsze był to trudny, teologiczny problem w judaizmie (jak również w innych tradycjach religijnych) i od zawsze udzielano w związku z nim różnych odpowiedzi. Jedną z nich można znaleźć w traktacie Szabat z Talmudu Babilońskiego:

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Dlaczego czyjeś córki albo synowie umierają w młodości? Umierają, aby [człowiek ten] płakał i pogrążył się w żałobie z powodu śmierci sprawiedliwej, wartościowej osoby. Gemara pyta: Umierają, żeby płakał? Czy pobrano od niego zabezpieczenie z wyprzedzeniem, żeby zapewnić, że wypełni swoje zobowiązanie? Zmień raczej to stwierdzenie i powiedz: To dlatego, że nie płakał i nie pogrążył się w żałobie z powodu [śmierci] sprawiedliwej osoby, jako że każdemu, kto płacze nad śmiercią sprawiedliwej osoby, wybaczają wszystkie jego przewinienia, przez wzgląd na cześć, jaką okazał zmarłym. (Szabat 105b)[/perfectpullquote]

Zdaję sobie oczywiście sprawę, jak trudny i kontrowersyjny może być ten fragment dla współczesnych ludzi, w szczególności koncepcja, że śmierć dziecka jest swoistą karą za to, że nie opłakiwało się śmierci sprawiedliwych. Ale można tu znaleźć pewne ważne przemyślenia. Po pierwsze w kwestii związku między byciem młodym i sprawiedliwym: niedoświadczone, młode osoby, zwłaszcza jeśli były wychowywane w atmosferze mądrości, troski i miłości, nie będą zbrukane „różnymi niegodziwościami tego świata”. Mogą mieć idealistyczne i „naiwne” podejście do życia, które może przysporzyć im cierpienia, ale może uchronić je też przed zejściem z właściwej drogi i uwikłaniem się w wyraźnie nieetyczne zachowania. Inną ważną koncepcją wyrażoną w tym fragmencie jest ta, iż śmierć dziecka (czy każdego innego ukochanego krewnego albo przyjaciela) może być bodźcem do powrotu na właściwą drogę i starań, aby być bardziej sprawiedliwym: oznacza to wzmocnienie naszej więzi z prawdziwymi wartościami i skupienie się na tym, co w naszym życiu naprawdę ważne.

Wszystkich tych zjawisk mógł doświadczyć Jakub, kiedy powiedziano mu, że jeden z jego najmłodszych synów, Józef, został zabity:

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Wtedy Jakub rozdarł szaty swoje i włożył wór na biodra, i przez długi czas opłakiwał syna swego. Próbowali go pocieszać wszyscy synowie jego i wszystkie córki jego, ale nie dał się pocieszyć i mówił: W żałobie zejdę do syna mego do [Szeolu]. I opłakiwał go ojciec.  (Rdz 37, 34-35)[/perfectpullquote]

Mógł to być dla Jakuba bolesny bodziec skłaniający do tego, aby okazać skruchę, a być może również aby zmienić trajektorię własnego życia i życia swojej rodziny. Wszystkie postacie z Tory mają swoje wady (nawet Mojżesz) i często daleko im do moralnej doskonałości. Takim był też Jakub (wiemy co nieco o jego dawnych grzechach) i takimi byli też jego synowie. Powinniśmy pamiętać, że prawie wszyscy z nich urodzili się i wychowywali wspólnie z rodziną Labana, który był kłamcą, chciwym naciągaczem i czcicielem bożków. Dorastając, wszyscy byli wystawieni na niemoralne wzorce jego zachowań i mogło to wywrzeć na nich znaczący wpływ. Ich późniejsze zachowanie potwierdza taki wniosek.

Wszyscy za wyjątkiem Józefa i Benjamina. Natychmiast po narodzinach Józefa Jakub postanowił opuścić domostwo Labana (Rdz 30, 22-26). Nie wiemy dokładnie, ile czasu upłynęło pomiędzy tą decyzją a faktycznym odejściem rodziny Jakuba, ale mamy prawo zakładać, że Józef był wciąż małym dzieckiem w momencie, kiedy wyruszali w drogę. Benjamin urodził się już po tym, jak wyruszyli od Labana, w drodze do Kanaanu, i ten poród doprowadził do śmierci jego matki, Racheli. A zatem obaj najmłodsi synowie nie wychowywali się w otoczeniu Labana, nie nauczyli się niemoralnych wzorców tego otoczenia, nie odziedziczyli ich. Józef i Benjamin zostali przed nimi ocaleni, a zatem byli najsprawiedliwszymi pośród braci.

Historia Józefa świetnie pokazuje, że wszystko, co robimy, ma prawdopodobnie (co najmniej) dwa poziomy znaczeniowe: „zwyczajne” znaczenie działań, które świadomie podejmujemy oraz głębokie, boskie znaczenie naszych działań, z którego często nie zdajemy sobie sprawy w momencie przystępowania do tego działania. Bracia Józefa kompletnie nie zdawali sobie sprawy, że sprzedając Józefa, wypełniają boski plan i umożliwiają sobie przetrwanie bardzo trudnych czasów, które miały dopiero nadejść. Ale głębokie, boskie znaczenie aktu sprzedania Józefa nie ogranicza się do przetrwania Izraela. Chodziło też o skłonienie ich do okazania skruchy, o ich duchowe oczyszczenie i moralne doskonalenie się. Innymi słowy, chodziło o zapomnienie dziedzictwa Labana.

Wraz z rozwojem narracji biblijnej obserwujemy duchową przemianę braci Józefa, którzy na samym początku postanowili go zabić, i nie doszło do tego tylko dlatego, że najstarszy z nich, Reuben, powstrzymał ich przed popełnieniem tego czynu (Rdz 37, 20-22). A zatem sprzedanie brata nie było najgorszą rzeczą, do zrobienia której byli zdolni. Obserwujemy w szczególności przemianę Judy, u którego zrodził się cały pomysł sprzedaży Józefa (Rdz 37, 26-27) i który w swej bezwzględności planował, aby doprowadzić do śmierci swojej synowej Tamar (Rdz 38, 24-26). Widzimy, że wszyscy okazują skruchę i stają się bardziej pokorni w trakcie historii o nadchodzącym głodzie – cóż, trudne czasy sprzyjają okazywaniu żalu i skruchy – ale Józef również odegrał w tym czynną rolę, aranżując cały ten skłaniający do okazania skruchy proces. (Rdz 42-44)

Proces ten dobiega końca w czytanej w tym tygodniu porcji Tory, kiedy Józef przebacza swoim braciom i dochodzi do ponownego połączenia całej rodziny.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A oto widzą oczy wasze i oczy brata mego, Beniamina, że to ja mówię do was. Opowiedzcie też ojcu mojemu o całej chwale mojej w Egipcie i o wszystkim, coście widzieli, i śpiesznie przyprowadźcie tu ojca mego. Potem rzucił się (dosł. spadł na) na szyję bratu swemu Beniaminowi i płakał. Beniamin też płakał w objęciach jego, następnie ucałował wszystkich braci swoich i płakał obejmując ich, po czym rozmawiali z nim bracia jego. (Rdz 45, 12-15)[/perfectpullquote]

Otwiera to również nowy rozdział w historii naszych izraelickich praojców, czego przejawem jest dwóch synów urodzonych Józefowi: Menasze i Efraim (Rdz 46, 20), pierwszych dwóch braci, którzy ze sobą nie walczyli.

Wiele osób jest w podobnej sytuacji co bracia Józefa: urodziliśmy się i wychowywaliśmy w środowisku, które nauczyło nas rzeczy, których nie powinniśmy robić oraz wzorców, których nie powinniśmy powielać. Wydostanie się z takiej „bańki” wymaga zwykle znacznej świadomości moralnej i dużej odwagi; jest tak po części dlatego, że środowisko, w którym żyjemy, często oślepia nas pod względem moralnym: większość ludzi z automatu wierzy, że działania powszechnie praktykowane w ramach ich społeczności są po prostu „normalne”. Niestety, czasem sprawy muszą sięgnąć dna, aby przynieść nam intelektualne i duchowe przebudzenie. Na głębszym poziomie nasze złe uczynki często mają ten sam cel – cel duchowej i moralnej przemiany. Jedyne, co musimy zrobić, to pomóc wyłonić się temu głębszemu znaczeniu. Dokonujemy tego poprzez skruchę i pokutę.

„Śmierć” Józefa była punktem zwrotnym w życiu Jakuba i całej jego rodziny, który przyniósł im duchową i moralną przemianę.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]I rzekł Israel: „Dosyć! Jeszcze Josef, syn mój żyje! Muszę iść go zobaczyć, zanim umrę”. (Rdz 45, 28)[/perfectpullquote]

Szabat szalom!

Menachem Mirski

Tłum. Marzena Szymańska-Błotnicka

 

previous arrow
UPCOMING FREIGHTED LEGACIES WEBINARS__graphic ad
Poles and Jews A Call for Myth Reconstruction__graphic ad
04-27-25_Dr. Samuel Kassow’s Translation and Framing of Rokhl Auerbach’s Warsaw Testament__graphic ad
Shmoozers ad__graphic ad_targeted to 04-27-25 webinar
02-16-25_The Many Worlds of a Modern, Young Polish Rabbi in Long Beach, California__graphic ad
Poland Travel Log__graphic ad
Poland Trip 2025__graphic ad
WE MOURN THE PASSING OF PIOTR STASIAK-graphic
WE MOURN THE PASSING OF PIOTR STASIAK-graphic
03-17-24_Turning Points in Jewish History A Polish Translation__graphic
UPCOMING FREIGHTED LEGACIES WEBINARS__graphic ad
Black click here button
Poles and Jews A Call for Myth Reconstruction__graphic ad
Black click here button
REGISTER FOR OUR JUNE 8, 2025 WEBINAR!
04-27-25_Dr. Samuel Kassow’s Translation and Framing of Rokhl Auerbach’s Warsaw Testament__graphic ad
Teal circular CLICK HERE graphic
WATCH THE FULL VIDEO!
Shmoozers ad__graphic ad_targeted to 04-27-25 webinar
Black click here button
Weekly sermons in English+Polish
02-16-25_The Many Worlds of a Modern, Young Polish Rabbi in Long Beach, California__graphic ad
Teal circular CLICK HERE graphic
FULL VIDEO
Poland Travel Log__graphic ad
Freighted Legacies Web series
Poland Trip 2025__graphic ad
Teal circular CLICK HERE graphic
WE MOURN THE PASSING OF PIOTR STASIAK
READ OUR TRIBUTE
Modeling the Jewish Learning and Humanity of Our Late Teacher Rabbi Michael A. Signer.
Modeling the Jewish Learning and Humanity of Our Late Teacher Rabbi Michael A. Signer.
Click Here Yellow Graphic
WE MOURN THE PASSING OF RABBI BURT SCHUMAN
Click Here Yellow Graphic
03-17-24_Turning Points in Jewish History A Polish Translation__graphic
next arrow
SUBSCRIBE TO OUR YOUTUBE CHANNEL
CLICK HERE TO BEIT POLSKA EVENTS
CLICK HERE TO FREIGHTED LEGACIES
DONATE TO OUR GENERAL FUND HERE

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • RSS
  • YouTube
EUPJ_logo
Shmoozers ad__graphic ad_targeted to 04-27-25 webinar
Poles and Jews A Call for Myth Reconstruction__graphic ad
BEIT POLSKA DONATE TODAY GRAPHIC

Archives

SUBSCRIBE TO OUR YOUTUBE CHANNEL
DONATE TO OUR GENERAL FUND HERE.
CLICK HERE TO FREIGHTED LEGACIES
WE'RE RESPONDING TO THE UKRAINE REFUGEE CRISIS / CLICK HERE.
DONATE TO THE UKRAINIAN REFUGEE CHILDREN'S CAMPAIGN HERE.
CLICK HERE TO BEIT POLSKA EVENTS
'A NOTE OF GRATITUDE' / CLICK HERE.
CLICK TO SUBSCRIBE TO OUR YOUTUBE
WATCH FULL LENGTH VIDEOS FROM OUR FREIGHTED LEGACIES SERIES HERE!
Bogdan's Journey Movie Poster_resized for web
photo The Honey and the Sting book cover

Copyright © 2025· Friends of Jewish Renewal in Poland